Tym razem hasłem przewodnim Krajowego Zjazdu Adwokatury (KZA) jest: „Odpowiedzialni za przyszłość”. Pierwszego dnia wybrany został m.in. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, został nim na drugą kadencję Przemysław Rosati. W sobotę, 28 czerwca, mają być rozpatrzone m.in. uchwały dotyczące umowy o pracę, uregulowania rynku usług prawnych i urzędówek.
Czytaj: Adw. Przemysław Rosati ponownie prezesem NRA
Prezes NRA: Mijająca kadencja to m.in. wzmocnienie pozycji adwokatów na rynku>>
Prezes Rosati: Urzędówki i nieodpłatna pomoc prawna wymagają systemowych zmian>>
Dziękuję, wspieram, proszę o wsparcie
Wiceministra Maria Ejchart pogratulowała prezesowi Rosatiemu, że został wybrany na kolejną kadencję. - To wyraz ogromnego zaufania jakim darzy pana środowisko adwokackie, ale też wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Reprezentować Adwokaturę w trudnych czasach nie jest łatwo, życzę sukcesów i skuteczności w realizacji planów. Ja ze strony swojej i MS, liczę na dialog i współpracę, wspieram i liczę na wsparcie - mówiła wiceministra.
Dziękowała adwokatom i adwokatkom za postawę samorządu adwokackiego w latach 2015 - 2023. - Za państwa pracę, wysiłek, a przede wszystkim zaangażowanie, niezłomność i odwagę - mówiła. Dodała, że Adwokatura tworzy "ogromnie mocny filar i fundament państwa prawa". - Serdeczne podziękowania za niezależność, uczciwość i lojalność wobec państwa prawa - mówiła. - Bardzo chciałabym prosić żebyśmy byli partnerami, w konsultacjach, dialogu, we wdrażaniu zmian, które służą obywatelom i, które służą środowisku adwokackiemu - podsumowała.
"Urzędówki", Prawo o Adwokaturze, kancelarie odszkodowawcze
Zapewniła, że Adwokatura została włączona w proces konsultacji. - Petycje, pisma, nasze spotkania, są źródłem bardzo wielu inspiracji, zwrócenia uwagi na istotne rzeczy z punktu widzenia naszego środowiska (adwokackiego) i obywateli. Jesteśmy w sytuacji remisu, dwie ustawy prezydent podpisał, trzy zawetował. 10 ustaw jest przedmiotem prac parlamentu, 25 zostało wpisanych do wykazu prac legislacyjnych, kilkadziesiąt jest w zaawansowanym trybie prac w MS - wymieniała.
Wśród priorytetów ministra wymieniła urealnienie stawek za świadczenie pomocy prawnej z urzędu. Przypomniała dotychczasowe działania MS, m.in. zrównanie w połowie 2024 r. stawek za świadczenie pomocy prawnej z urzędu z minimalnymi stawkami dla adwokatów i radców z wyboru (był to zresztą efekt wcześniejszych wyroków Trybunału Konstytucyjnego). Z kolei od stycznia 2025 r. ministerstwo podniosło „urzędówki” w 11. kategoriach spraw, a w opiniowaniu znajduje się kolejne rozporządzenie, zwiększające stawki o 50 lub 100 proc. w kolejnych 15. kategoriach spraw. Tyle że, w ocenie samorządów, choć takie zmiany są dobre, nie rozwiązują problemu. Domagają się więc m.in. zmiany modelu – chodzi o to, by stawki były urealnione.
Ejchart poinformowała, że koszty kolejnych podwyżek - w 15 kategoriach spraw - są szacowane na 16 mln zł. - Zdaje sobie sprawę, że skala tych podwyżek nie jest w pełni satysfakcjonująca - mówiła, dodając, że MS "walczy" w tym zakresie o każdą złotówkę z budżetu państwa, w tej chwili m.in. w zakresie stawek za sprawy w postępowaniu przygotowawczym. Złożyła też deklarację, że kolejne podwyżki wejdą w życie od 1 stycznia 2026 r.
Ministra zapewniła, że priorytetem dla resortu są też zmiany Prawa o Adwokaturze - w kontekście zwiększenia ochrony adwokatów, m.in. gwarancji dla niezależności, i wynikające z podpisanej przez Polskę Konwencji o ochronie zawodu prawnika. Zaznaczyła, że specjalny zespół zajmie się wypracowaniem kompromisu pomiędzy propozycjami Adwokatury a MS.
MS nie odpuści w sprawie kancelarii odszkodowawczych?
Wiceministra nawiązała również do tematu kancelarii odszkodowawczych. Chodzi m.in. o postulat Adwokatury, by pomoc prawna świadczona była tylko przez wykwalifikowanych prawników.
- Podjęliśmy prace, zgodnie z państwa petycją. Przeprowadziliśmy szereg rozmów, na razie nie mamy zgody w tym obszarze z Ministerstwem Rozwoju i Technologii jak również UOKiK-u. Ich stanowisko jest takie, że problem nie występuję, MRiT utrzymuje, że nie otrzymuje żadnych zgłoszeń w tym zakresie i, że swoboda działalności gospodarczej nie pozwala na przyjęcie postulowanych rozwiązań - mówiła. Zapewniła, że stanowisko ministra sprawiedliwości w tym zakresie "jest stanowcze, jednoznaczne i bezwzględne" - "dąży do uregulowania tej kwestii".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.