Celem projektu jest wsparcie pracodawców w poszukiwaniu efektywnych i dopasowanych do specyfiki ich działalności modeli skróconego czasu pracy. Pilotaż ma charakter dobrowolny i elastyczny – uczestnicy będą mogli zaprojektować własny wariant organizacji pracy, odpowiadający potrzebom zarówno firmy, jak i zatrudnionych.

- To będzie pierwszy pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie, pierwszy na tak szeroką skalę pilotaż w Polsce. Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj również:  Zwolnienia grupowe i restrukturyzacje - firmy przenoszą się tam, gdzie praca jest tańsza >>

Kto może wziąć udział w pilotażu i na jakie wsparcie może liczyć

Jak podaje MRPiPS, maksymalne dofinansowanie na jeden projekt może wynieść nawet 1 milion złotych. Koszt przypadający na jednego pracownika objętego projektem nie może przekroczyć 20 tys. zł. Dofinansowanie pochodzi z rezerwy Funduszu Pracy - kwota przeznaczona na realizację pilotażu w 2025 roku to 10 milionów złotych. Łączny budżet na kolejne lata - to 50 mln zł.

W pilotażu mogą wziąć udział pracodawcy, którzy:

  • prowadzą działalność od co najmniej 12 miesięcy,
  • zatrudniają przynajmniej 75 proc. pracowników na podstawie umów o pracę,
  • obejmą projektem co najmniej połowę załogi,
  • utrzymają zatrudnienie na poziomie nie niższym niż 90 proc. stanu początkowego,
  • zagwarantują, że wynagrodzenia pracowników objętych pilotażem nie ulegną obniżeniu przez cały okres jego trwania.

- Pracodawcy nie muszą ograniczać się do jednego typu rozwiązania – celem pilotażu jest różnorodność podejść i wspólne poszukiwanie najbardziej efektywnych modeli. Pracodawcy mogą zaproponować autorskie projekty skróconego czasu pracy, obejmujące m.in. czterodniowy tydzień pracy, skrócenie dniówki, dłuższy urlop czy elastyczne godziny rozpoczęcia pracy – czytamy w ministerialnym komunikacie.

 

Cena promocyjna: 272.7 zł

|

Cena regularna: 303 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 303 zł


Na jakie koszty można będzie przeznaczyć otrzymane wsparcie?

Środki przyznane w ramach pilotażu można przeznaczyć na dwa typy kosztów. Pierwsze to koszty merytoryczne – obejmujące m.in. badania, analizy i ekspertyzy dotyczące wdrożenia skróconego czasu pracy, oczekiwań pracowników i realizatora projektu. To także szkolenia dla pracowników oraz dofinansowanie ich wynagrodzeń w czasie trwania pilotażu. Drugi typ to koszty obsługi - związane z informowaniem, promocją, koordynacją, rekrutacją, monitorowaniem, oceną i rozliczeniem projektu. Łączna wysokość kosztów obsługi nie może przekroczyć 10 proc. wartości całego projektu.

Złożenie wniosku będzie możliwe od 14 sierpnia do 15 września br. - wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronie internetowej ministerstwa. Wymagane będą m.in. opis projektu, jego cele, założenia i mierniki, a także oświadczenia dotyczące sytuacji prawno-finansowej pracodawcy.

Lista projektów zakwalifikowanych do realizacji zostanie opublikowana najpóźniej 15 października 2025 roku. Pilotaż podzielony jest na trzy etapy: przygotowawczy (do końca 2025 roku), testowy (cały rok 2026) i podsumowujący (do 15 maja 2027 roku).

- 8-godzinny dzień pracy wprowadzono ponad 100 lat temu. Wiele się od tego czasu zmieniło – dzięki technologiom jesteśmy bardziej efektywni, a coraz więcej firm i instytucji na świecie skraca czas pracy. Skrócenie czasu pracy to szansa na lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dłuższą aktywność zawodową – podkreśla minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Regulamin pilotażu dostępny jest na stronie ministerstwa