Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1218) na stronie Rządowego Centrum Legislacji (numer UD109). Prowadzony on-line System Elektronicznego Nadzoru Transportu wykorzystuje np. Krajowa Administracja Skarbowa – monitoruje drogowe i kolejowe przewozy tzw. towarów wrażliwych (m.in. paliw, alkoholi skażonych, olejów roślinnych, farb, lakierów, rozpuszczalników, wyrobów medycznych), a także obrót paliwami opałowymi. Dzięki SENT urzędnicy mają kontrolę nad przewozami i obrotem tymi towarami na terytorium Polski.
czytaj także Rząd przyjął zmiany w systemie SENT
Betonowe buciki dociążą budowlankę
Główna nowość w systemie SENT to objęcie monitoringiem transportów betonu gotowego do wylania. Nowela dotyczy także innych towarów w postaci gotowej do wbudowania na bazie spoiw mineralnych, czyli m.in. zapraw murarskich i tynkarskich, podkładów podłogowych i wylewek, tynków i klejów gipsowych, mas szpachlowych i spoiw drogowych. Resort tłumaczy, że chodzi o likwidację szarej strefy i dodatkowe wpływy do budżetu państwa z podatków dochodowych, ograniczenie luki VAT w tej branży, a szacowane dodatkowe wpływy fiskusa to ok. 1,2 mld złotych rocznie.
SENT ma objąć przewóz betonu do wszystkich odbiorców, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. -Wprowadzenie do porządku prawnego projektowanej regulacji powinno w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem – pisze ministerstwo w ocenie skutków regulacji.
Urzędnicy uwzględniają jednak specyfikę betonu - ze względu na jego właściwości proponują możliwość alternatywnego zgłaszania przewozów w przypadku zawarcia umowy (kontraktu) B2B na dostawę betonu przekraczającą 1000 m3. Podmiot wysyłający będzie mógł - przed rozpoczęciem pierwszego przewozu betonu - przesłać do rejestru jedno zgłoszenie kontraktowe obejmujące realizację całej umowy. To jednak nie wszystko – nowela przewiduje, że odbiorcy musieliby potwierdzać otrzymanie dostawy przewiezionego betonu. I tu kolejny ukłon urzędników do rynkowych realiów – z obowiązku tego zwolnią przewozy betonu do indywidualnych inwestorów. Potwierdzenie odbioru przewożonego betonu do osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie rolą firmy wysyłającej beton (dodany art. 5 ust. 5a ustawy).
Więcej kija, mniej marchewki
System SENT ma też objąć transporty reklamacyjne (gdy klient z jakiegoś powodu odmówił odbioru dostawy), jak również tzw. przesunięcia międzymagazynowe w ramach jednej firmy (nowe brzmienie art. 2 pkt 6 ustawy), czyli sytuacje, gdy towar cały czas znajduje się w zasobach tego samego przedsiębiorcy, a tylko zmienia miejsce składowania. Ta ulga dla firm, to akurat realizacja postulatów m.in. branży paliwowej.
Urzędnicy chcą, aby branże transportowa i budowlana miały szanse oswoić się z czekającymi je nowymi obowiązkami, dlatego zaproponowali aż trzymiesięczne vacatio legis. Nowela – jeśli projekt szybko przejdzie proces legislacyjny - ma obowiązywać już w ostatnim kwartale tego roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.